Vítame Vás na našich stránkach...

S kosením máme generačné skúsenosti...



Pestujeme bylinky

Ak sme si v článku Starostlivosť o bylinky povedali, že základnú starostlivosť o bylinky zvládneme, tak v tomto článku sa dočítame, ktoré základné druhy byliniek by sme mohli pestovať a načo by sme ich mohli použiť.

pestovanie_byliniek

Pažítka je cibuľová trvalka, ktorá rastie v trsoch, potrebuje veľa vody. Byle zbierame až po prvom roku, mali by sme ich strihať, ale nie vyťahovať zo zeme. Hodí sa k šalátu, jogurtu, či rybe.

Rozmarín sa najľahšie rozmnožuje odrezkami, vyžaduje si slnečnú, avšak chránenú neveternú polohu. Prestrihanie na začiatku sezóny podporí rast a rozkonárenie rastliny. Konáriky či listy sa zbierajú počas celej doby rastu. Rozmarín je základom dobrej jahňaciny

Bazalka je jednoročná bylina, ktorej vyhovuje pozícia na slnečnej strane balkóna či parapetu. Vysadená pri paradajkách podporuje ich rast, jej listy skvele chutia s paradajkami a čaj z nej pomáha uvoľňovať kŕče. Poznáme rôzne druhy bazalky od thajskej až po limetovú, ktoré môžeme použiť s plodmi mora, ale aj kokosovým mliekom či ryžou.

Levanduľa má výraznú aromatickú vôňu, preto sa s ňou musí narábať opatrne. Levanduľa preferuje ľahšiu, vzdušnú pôdu na slnečnej, ale nie veternej strane. Kvety obsahujú veľa aromatických olejov, zbierame ich pred plným rozkvetom. Kvetmi môžeme rozvoňať cukor či koláč, levanduľový čaj má zas upokojujúce účinky, ktoré nám môžu pomôcť zaspať či utĺmit bolesť hlavy.

Mäta preferuje polotieň a dostatočnú vlhkosť. Vyžaduje si časté strihanie, aby lístky mali stále dostatok svetla. Mala mať svoje vlastné vyhradené miesto, či kvetináč, pretože sa veľmi rýchlo rozrastá. Rozmnožuje sa jednoducho odrazkami, ktoré namočíme do vody a počkáme kým vyženú korienky. Z mäty je výborný čaj ale aj mojito.

Majorán je polokrík s drevnatou stonkou, vyžaduje si vzdušnú pôdu a slnečnú pozíciu. Pri sadení semienka zatlačíme do vlhkej pôdy a čakáme na prvé zelené lístky. Lístky zbierame počas celého obdobia, na sušenie však až pri prvých kvetoch.

Tymián je pomerne náročný na vypestovanie, jeho pestovanie si vyžaduje vzdušnú pôdu a veľa slnka. Listy zvierame stále počas rastu, rovnako môžeme strihať celé stonky, čim zabraňujeme drevnateniu rastliny. Tymián na sušenie zbierame tesne pred prvým kvitnutím. Najpoužívanejší je tymián záhradný a tymián cintrónový. Tymiánom môžeme ochutiť ryby či pečené mäso.

Medovka je trvalka, ktorú ľahko dopestujeme aj zo semiačka či delením trsov. Medovka má príjemnú vôňu, rastie rýchlo a je atraktívna pre včely. Rastlinu striháme viackrát počas obdobia, čím podporujeme jej rast. Medovka má jemnú citrónovú arómu, čo ju robí dobrým doplnkom šalátov, či limonád.

Nie je dôvod nepustiť sa do nášho mini pestovania, pretože všetky tieto bylinky svojou vôňou a zelenou farbou pôsobia priaznivo na naše zmysly. Príjemné bylinkovanie.

<< Späť